Teknoloji

İnsanlığın Evrim Geçirmeye Devam Ettiği Kanıtlanmıştır

Günümüz modern insanının bu noktaya primat türlerinin evrimi sonucunda geldiği bilim dünyasında yaygın kabul gören bir teoridir. Peki, bugün insanlar olarak gelişmeye devam ediyor muyuz? İşte bu sorunun cevabı, yeni araştırma ileverildi.

Cell dergisinde yayınlanan araştırma, günümüz insanlarında evrimsel bir geçmişe sahip olduğumuzu ortaya koyuyor. 155 yeni gen keşfetti. Ayrıca bu genlerden ikisi, sadece modern insanlarda bulunur  bir gen olarak belirlendi. Bu mikrogenlerin varlığına dair kanıtlar, aynı zamanda insanlığın günümüzde de gelişmeye devam ettiğinin kanıtıydı.

Peki bu genler vücudumuzda hangi rolleri oynuyor?

Keşfedilen 155 genin çoğunun insan DNA’sında oynadığı roller artık bilinmiyor. Ancak bilim insanları artık bundan sonraki çalışmalarında genlerin vücudumuzdaki rolünü öğrenmeye çalışacaklar.

Hücrelerden alınan örneklerle, bilim adamları şu anda sadece 47 genin rolü tespit etmeyi başardı. Bu genlerden 44’ü büyüme kusurlarıyla ilişkili genlerdi ve üçü musküler distrofi, retinitis pigmentosa ve Alazami gibi hastalıkla ilgili genlerdi.

Cell dergisinde yayınlanan araştırmaya bu iletişim adresinden ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu