Haber

AYM karar verdi: Pandemideki cezalar iade edilecek

COVID-19 salgını sürecinde verilen cezalara ilişkin Anayasa Mahkemesi’ne yapılan itiraz karar metni Resmi Gazete’de yayımlandı.

Karara göre, pandemi süresince ödenen maske takma zorunluluğu ve diğer yasaklara ilişkin idari para cezaları geri alınabilecek.

Özetle başvuru kararında; İdari para cezası verilmesine rağmen tahsil edilmeyen idari para cezalarının tahsilinin, şu anda tahsil edilmeyen idari para cezalarının, bireysel bir nedenle tahsil edilen idari para cezalarının ise kanuna aykırı olduğunu belirterek, jenerik güvenlik ve öngörülebilirlik ilkeleri ile şu ya da bu nedenle idari yaptırım uygulanan kişilerin tabi kılınarak eşitlik ilkesinin ihlal edildiği görüşündedir. Bu kuralın Anayasa’nın 2. ve 10. maddelerine aykırı olduğu iddia edildi.

Cezalarının tahsil edilmemesine karar verildi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından hazırlanan tahsilat genel tebliğleri 25 Kasım tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

COVID-19 salgını nedeniyle alınan tedbirler çerçevesinde vatandaşlara uygulanan para cezalarının 11 Mart 2020 ve 9 Kasım 2022 tarihleri ​​arasında tahsil edilmemesine karar verildi.

Karara göre tahsil edilen idari para cezaları iade edilmeyecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu