Haber

AB’de Türkiye gündemde! Toplantı sonrası flaş açıklama!

AB ülkelerinin dışişleri bakanları Brüksel’de gerçekleşen görüşmede Türkiye dahil birçok konuyu görüştü. Türkiye, Mart 2021’den bu yana ilk kez AB Dışişleri Bakanları Toplantısı’nda resmi olarak gündeme getirildi.

TOPLANTI SONRASI AÇIKLAMA

AB Yüksek Temsilcisi Borrell, toplantı sonunda basına yaptığı açıklamada, toplantıdaki görüş alışverişinin AB ülkeleri liderleri için hazırlayacağı rapora yansıtılacağını belirterek, şunları kaydetti:

“Türkiye ile AB arasında daha güçlü bir ilişki geliştirmenin karşılıklı bir çıkar olduğuna inanıyoruz. Doğu Akdeniz’de tansiyonun kalıcı olarak düşürülmesi bölgenin istikrarına ve güvenliğine fayda sağlayacaktır. Kıbrıs sorununun ilgili BM kararları uyarınca çözülmesi Türkiye ile olan çalışmalarımızda kilit rol oynayacak.”

Borrell, temel özgürlükleri ve maliyetleri korumanın önemine dikkat çekerek, AB’nin Türkiye ile birlikte çalışması, ortak çıkarlara katkıda bulunması ve mevcut farklılıkları ortadan kaldırması konusunda anlaştık.dedi.

BEKLENTİLER ÇİFT TARAFLI

Borrell, Gümrük Birliği’nin güncellenmesi ve vize serbestisi konusunda AB’nin Türkiye’den beklentilerinin sorulması üzerine şunları söyledi:

“Mesele sadece AB’nin Türkiye’den ne beklediği değil. Mesele aynı zamanda Türkiye’nin AB’den beklentileri. Bu ikili bir mesele. Masada çok mesele var. Türkiye Gümrük Birliği mutabakatının güncellenmesini istediğini söyledi. Bir de vize serbestisi var.Bunlar Türkiye’nin yakın gelecekte gündeme getirmek isteyeceği iki değerli konu.Doğu Akdeniz’deki gerginliğin kalıcı bir şekilde düşmesini temenni ediyoruz.Ayrıca önemli olayların yeniden başlaması için çabalar var. BM’ye uygun müzakereler kabul edildi.” 

Konuya Yunanistan ve Rum yönetiminin de müdahil olması gerektiğini belirten Borrell, şöyle konuştu: Türkiye ile bağlarımızı sürdürme girişimlerimizin en önemli unsurlarından biri de Doğu Akdeniz’deki durum olacaktır.”ifadesini kullandı.

haymanahaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu